Кошик

0 товарів 0.00 грн.

Історія ляльки-мотанки

   Лялька-мотанка – це давній родинний оберіг українського народу. Вона з давніх давен була символом зв’язку між поколіннями та передавалася від матері до дитини. Основними функціями такої ляльки-мотанки були: збереження сімейного затишку, добробуту, відносин в родині, захист від злих сил.

   Лялька-мотанка (від укр. мотати) – це вузликова лялька, що зроблена з тканини. ЇЇ історія налічує вже майже 5000 років. Лялька здавна відома в багатьох культурах та була знайдена в різних куточках планети: в Америці, в Африці і т.д. Кожна з них відображає культурні традиції та символіку свого народу. Така лялька виготовлялася з природних матеріалів: дерева, трави, соломи, насіння, сухого листя та ін. Проте, також є знахідки ляльок, що були зроблені з тканини. Найдавніші прототип ляльки-мотанки на території України були виявлені в с.Мезин (Чернігівська область). Це були фігурки пташок і вовка зроблені з мамонтового бивня. Відомо, що у Древній Греції іграшки, навіть, приносили у жертву богам.

   Лялька-мотанка буває різного розміру - і велика, і маленька та кожна із них робиться зі своєю ціллю. Здавна, лялька-мотанка робилась матір’ю для своєї дитини, аби та мала чим бавитись, а вона в свою чергу оберігала її. В таку лялечку жінки завжди вкладали всю свою материнську любов та душу, свою силу, турботу, побажання та енергію. В голівку такої лялечки мати вкладала кусочок хліба, так вона слугувала своєрідною “пустушкою” для дитини. Якщо хтось із членів родини захворів, то для нього спеціально виготовлялась така лялька-мотанка аби вона уберегла його від хвороби та забрала її. Досить відповідально підходили до виготовлення ляльки-мотанки, коли молода дівчина збиралась до шлюбу. Таку ляльку вдягали у відповідний символічний український народний одяг, а на голову плели віночок. В пару до такої ляльки-мотанки для молодої завжди робили ляльку-молодого, аби вони були в парі. Після одруження до скрині нареченої разом з сорочками та рушниками клалась лялька-мотанка, яку для неї зробила мати, аби та слугувала оберегом її родини. Вважалося, що якщо після одруження бавитись такими ляльками, то у пари мають якнайскоріше з’явитися діти, яким і мала передатись ця лялька-мотанка. Так, лялька-мотанка переходила з покоління в покоління, зберігаючи в собі дух предків, а мати передавала своїй дочці всі секрети виготовлення такої ляльки-оберега. Виготовлялись ляльки-мотанки в подарунок на свято або ж до дня народження.

   Лялька-мотанка немає вираженого обличчя, так як вона не має бути схожою ні на кого, щоб не завдати власнику шкоди. Її образ – досить символічний, хрест у колі замість обличчя – уособлює сонце, тому завжди виконується в яскравих кольорах, аби нести свою сонячну енергетику. Сорочка ляльки-мотанки уособлює три часи: минулий, теперішній і майбутній, спідниця – символ землі, стрічка чи хустка – зв’язок з небом, вишиванка та намисто – достаток. Особливістю також є те, що лялька-мотанка ніколи не шиється і не проколюється голками, а виключно мотається шляхом перемотування тканини та стрічок. Звідси походить і назва – мотанки.

   Всього було три типи ляльок-мотанок: лялька-немовля, наречена та баба-берегиня. Коли у родині народжувалось немовля, то їй у колиску клали ляльку-немовляти (така лялька-мотанка мала вигляд немовляти в пелюшках та оберігала сон маляти). Баба-берегиня мала оберігати добробут та достаток родини. А для молодих дівчат робили спеціальних ляльок-наречених,які мали привертати гарного нареченого.

   Виконуючи ляльку-мотанку жіночий образ превалював над чоловічим, пов’язано це було з тим, що лялька-мотанка з давніх давен вважалася уособленням берегині родини, родючості землі та захисницею. Українська народна лялька-мотанка була невід’ємною частиною кожного дому, символом добробуту і щастя родини, родючості землі, продовження роду, посередницею між поколіннями, а головне оберегом від злих сил та помислів. Лялька-мотанка розміщена над ліжечком дитини – оберігає її, а над дверима – зустрічає гостей.

   Сьогодні, українська лялька-мотанка – це найкращий сувенір, виконаний в українських культурних традиціях, оберіг свого власника, що здатен захистити його від всякого зла та принести йому гарну вдачу, багатство та здоров’я. Адже, такий ексклюзивний подарунок, як лялька-мотанка наділений теплом рук та відповідною позитивною енергетикою.